Resorty kempingowe

Europejskie resorty kempingowe

Turystyka kempingowa w Europie stanowi 13,8% ogółu czyli prawie 52 spośród 376,8 milionów noclegów turystycznych we wszystkich typach zakwaterowania (Eurostat 2015). Znajduje się tutaj 26 tys. kempingów na których istnieje ok. 10 milionów miejsc noclegowych. Najwięcej znajduje się we Francji (30%) i we Włoszech (15%). Natomiast Chorwacja to stosunkowo nowa destynacja licząca dzisiaj 4,5% miejsc noclegowych w Europie ale jest za to jest jeden z najbardziej dynamiczne wzrastających kierunków.

Światowa Organizacja Turystyczna przewiduje i porównuje trendy w turystyce w dwóch istotnych okresach: I: 1990 – 2010 oraz II: 2010 – 2030. Szeroko zakrojony ciągły projekt badawczy jest precyzyjnym odniesieniem i perspektywą rozwoju i zmian w trendach światowej turystyki. Rezultatem tych projektów są ilościowe projekcje dla turystyki międzynarodowej wzbogacone o społeczne, polityczne, ekonomiczne, przyrodnicze i technologiczne aspekty które kształtowały turystykę w przeszłości i zapewne będą w dalszym ciągu będą wywierały swój wpływ.

Na podstawie tych badań, przewiduje się, że światowa turystyka będzie rosła w średnim tempie 3,3% rocznie, w najbliższych latach zbliżając się nawet do 4 % rocznie później, bliżej 2030 zwalniając do poziomu 2,9%. W liczbach turystów oznacza to 43 miliony nowych podróżujących rocznie czyli zdecydowanie więcej niż w latach 1995 – 2010 (średnio 28 milionów nowych turystów rocznie). Do roku 2020 osiągniemy liczę 1,4 miliarda turystów rocznie i 1,8 miliarda do 2030. W samej Europie do 2030 roku z obecnej liczby 475 milionów osiągniemy 744 miliony podróżujących.

TRENDY W TURYSTYCE

CZYNNIKI DEMOGRAFICZNE
Starzenie się społeczeństwa powoduje,  że coraz większe znaczenie będą miały usługi dla zamożnych turystów starszego pokolenia (50-65 lat) – wymagającej grupy, chętnie wydającej pieniądze, szukającej nowych rozrywek, wrażeń i komfortu z usługami dodatkowymi.

BEZPIECZEŃSTWO
Dużą wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa pobytu.  Wobec światowego zagrożenia terroryzmem znaczenie tego czynnika będzie rosnąć. Powoduje to wybieranie kierunków bliższych, bardziej dostępnych, bliskich kulturowo. Europejskich.

AKTYWNOŚĆ I ZDROWIE
Coraz częstsze są krótsze urlopy; wybierane są kierunki z krótkim czasem dojazdu. Rosnąca klasa średnia poszukuje ucieczki od stresu nawet na kilka dni. Jednocześnie rosną wydatki na podniesienie komfortu oraz na zdrowie i SPA.

ZMIANY STYLU ŻYCIA
Zwiększa się segment ludzi poszukujących niebanalnych wakacji, zaspokajania pasji, wykorzystywania mobilności i nowych technologii. Kładzie się też nacisk na „value for money”, która jest szczególnie ważna dla bogacącej się klasy średniej.

TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE
Nieustannie wzrasta znaczenie internetu oraz aplikacji mobilnych. Coraz częściej podczas planowania podróży omija się biura turystyczne, zwiększa się łatwość samodzielnego konstruowania pakietów wyjazdowych, kupowania biletów lotniczych czy rezerwacji wycieczek.